Utgravingsprosjekt Bokn

Åpen dag på Bokn

05.08.16
Av Redaksjonen
James Redmond viser en gruppe fra Statens vegvesen hvordan man laget redskaper i steinalderen. Foto: Matthew Wilson.

Torsdag 4. august arrangerte Arkeologisk museum i Stavanger åpen dag på Bokn. I forkant hadde vi fått pressedekning både i lokal-TV og lokalavisen. Vi var allikevel spendt på hvor mange som ville komme. Værmeldingen var ikke lovende for dagen; det var meldt både regn og torden. Men heldigvis ble været bedre enn forventet, og det dukket opp rundt 40 nysgjerrige besøkende. De fleste var lokale, og antall besøkende utgjorde nesten 5 % av befolkningen i Bokn kommune. Vi var mer enn fornøyde, og det er virkelig stas å se hvor engasjerte folk er i arkeologi og historie.

Kristine Reiersen og Ingebjørg Njøs Storvik guidet de besøkende rundt på feltet og forklarte om de ulike anleggene som er funnet. Eli-Christine Soltvedt tok post ved en av profilene og snakket om jordbruk i forhistorisk tid. Vi på steinalder rigget oss til med en liten stand hvor vi snakket om Bokn i eldre steinalder og presenterte utvalgte funn. James Redmond hadde knakkeoppvisning og demonstrerte hvordan man laget redskaper av flint i steinalderen. Det er alltid populært!

I små lokalsamfunn vekker ofte en arkeologisk utgravning mye oppmerksomhet. Vi merker at folk er nysgjerrige på hva vi driver med, og da er det viktig med en arena hvor de kan få et innblikk i arbeidet vi utfører. Vi graver i forbindelse med et stort vegprosjekt (Rogfast). Derfor stilte også Statens vegvesen med representanter som svarte på spørsmål. Det var fint og kunne gi de besøkende innblikk i hele prosessen rundt prosjektet, ikke bare den arkeologiske biten.

 

Kristine Reiersen viser frem et gulvlag som sannsynligvis er fra vikingtid. Foto: Matthew Wilson.

Kristine Reiersen viser frem et gulvlag som sannsynligvis er fra vikingtid. Foto: Matthew Wilson.

Eli-Christine Soltvedt foredrar om forhistorisk jordbruk. Foto: Matthew Wilson.

Eli-Christine Soltvedt foredrar om forhistorisk jordbruk. Foto: Matthew Wilson.

Kristine Reiersen og Ingebjørg Njøs Storvik guider de besøkende rundt på feltet. Foto: Matthew Wilson.

Kristine Reiersen og Ingebjørg Njøs Storvik guider de besøkende rundt på feltet. Foto: Matthew Wilson.

Oliver Sørskog og Solveig Sølna Rødsdalen forteller og viser frem funn fra steinalderutgravingen på Vågshaug. Foto: Matthew Wilson.

Oliver Sørskog og Solveig Sølna Rødsdalen forteller og viser frem funn fra steinalderutgravingen på Vågshaug. Foto: Matthew Wilson.

 

 


Kommentarer


Kai Abrahamsen
07.08.2016

Takk for omvisningen, og som alltid er det stas å komme på besøk til dere på Bokn. Åpen dag var intet unntak. Godt jobba!



Legg igjen en kommentar

Felt markert med * er påkrevd. E-postadresser vil aldri deles.