Mandag 19 mai var det avreise til Rygg i Overhalla for å undersøke en mulig rydningsrøys på Rygg. Arbeidet er i gang satt grunnet bygging av to boligtomter.
Området ligger naturskjønt til på en kolle med flott utsikt. Like i nærheten ligger tre gravhauger som blir kalt for «Ryggahaugene».
Arbeidet er nå i full gang og røysa er nå renset fram og måler ca 8 meter i diameter og består av et homogent lag med stein ca 0,3 – 0,5 i diameter. Den er godt avgrenset i alle retninger og det er mye som nå tyder på at dette ikke er en rydningsrøys, men en gravrøys.
Neste uke vil arbeidet fortsette med dokumentasjon og etter hvert graving og fjerning av stein. Røysa ser urørt ut og steinene virker å ligge godt ned i jorda uten moderne forstyrrelser. Hva som kan skjuler seg under steinene er vanskelig å si enda; Er den brent eller ubrent? Er det noe bevart gjenstandsmateriale?
Følg med i neste uke!